🍜 Elevate your lunch game—because instant should never mean ordinary!
COMPACT CONVENIENT - Lightweight 64g cup fits seamlessly into your workday or on-the-go routine.
FAT FREE FLAVOR BOOST - Indulge guilt-free with a fat-free recipe that doesn’t compromise on taste.
SEASONED TO PERFECTION - Expertly crafted seasoning delivers a bold, crave-worthy seafood punch every time.
INSTANT GOURMET IN MINUTES - Savor authentic shrimp flavor without the wait—perfect for your busy lifestyle.
PROTEIN POWERED SATISFACTION - 7g of protein fuels your day, keeping you sharp and energized.
Maruchan Instant Lunch Shrimp Flavoured Ramen Noodles Cup offers a quick, fat-free meal solution packed with real shrimp flavor and 7g of protein. Ready in minutes, this 64g cup is designed for busy professionals seeking a satisfying, flavorful lunch that fits their fast-paced lifestyle.
Specifications
Product Dimensions
15.2 x 5.1 x 17.8 cm; 64 g
Item model number
4178990125
Product Name
Instant Lunch Shrimp Flavoured Ramen Noodles Cup 64 g
Allergen Information
Contains: Soy, Wheat
Weight
48 g
Units
64.0 gram
Storage Instructions
Store in a cool, dry place.
Manufacturer contact
Maruchan Inc, 15800 Laguna Canyon Road, Irvine, CA 92618.
Country of origin
USA
Brand
Maruchan
Speciality
Fat Free
Package Information
Cup
Manufacturer
Maruchan Inc.
Serving Size
64 g
Energy (kJ)
1213.36 kJ
Fat
12 g
of which:
-
- Saturates
6 g
Carbohydrate
39 g
of which:
-
- Sugars
2 g
Protein
7 g
Salt
1.120 g
Have a Question? See What Others Asked
Are these seriously a buck a cup? Local grocery sells them for 28 cents each. Am I missing something here?
why is it overpriced?
not pictured in Maruchan product catalog anymore. Out of stock in my area. Say it isn't so
These are $.78 at local grocery that starts with W....why are they allowed to sell for more than $2?
Common Questions
Trustpilot
TrustScore 4.5 | 7,300+ reviews
Fatima A.
Best international shipping I've ever tried. Worth every penny!
3 days ago
Rajesh P.
Customer service was outstanding when I had questions about the product.
","image":["https://m.media-amazon.com/images/I/91ivZ6a9gfL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/91WUaJm6fBL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/61g9s42N0rL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/71DRKSZMk5L.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/61jUnUUuj9L.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/61zVoamEAXL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/718USkLuL9L.jpg"],"offers":{"@type":"Offer","priceCurrency":"EUR","price":"2.50","itemCondition":"https://schema.org/NewCondition","availability":"https://schema.org/OutOfStock","shippingDetails":{"deliveryTime":{"@type":"ShippingDeliveryTime","minValue":4,"maxValue":4,"unitCode":"d"}}},"category":" noodles","review":[],"aggregateRating":{"@type":"AggregateRating","ratingValue":4.6,"bestRating":5,"ratingCount":1}},{"@type":"FAQPage","mainEntity":[{"@type":"Question","name":"Are these seriously a buck a cup? Local grocery sells them for 28 cents each. Am I missing something here?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"IKR! I almost choked when I saw the price. I love the Cheddar Cheese flavor and Walmart sells them for 37¢ each (so $4.44/case of 12). The only aggravation is that online you can only add 3 into your basket but you can go into the store and buy every damn one they have on the shelf...no limit! My problem is I hate going into Walmart because I always wind up tossing stuff in the basket that I didn't intend to buy."}},{"@type":"Question","name":"why is it overpriced?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"i bought it during the beginning of pandemic and all grocery prices in Amazon shoot up. The seller took advantage of the situation."}},{"@type":"Question","name":"not pictured in Maruchan product catalog anymore. Out of stock in my area. Say it isn't so","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Thank you for contacting Affordable Buy. If you are asking if we have this product, yes we do. We can ship it right away."}},{"@type":"Question","name":"These are $.78 at local grocery that starts with W....why are they allowed to sell for more than $2?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"They dont charge $2 for them. If you take the asking price and devide by how many are in the case you get how much a piece they are. In the store that is $.78 that price is for each cup of noodles."}}]}]}