title: "Broadband IPA1008D-RSVF - 8 Way Splitter"
brand: "extreme"
price: "€ 181.05"
in_stock: true
reviews_count: 10
category: "Extreme"
url: https://www.desertcart.com.cy/products/43378436-broadband-ipa1008d-rsvf-8-way-splitter
store_origin: CY
region: Cyprus
---
# Active Return tech 8 amplified lossless ports VoIP/MODEM power fail-safe Broadband IPA1008D-RSVF - 8 Way Splitter
**Brand:** extreme
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 📶 Amplify your connection, dominate your network—because buffering is so last decade.
## Quick Answers
- **What is this?** Broadband IPA1008D-RSVF - 8 Way Splitter by extreme
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- extreme enthusiasts
## Why This Product
- Trusted extreme brand quality
## Features
- NOT COMPATIBLE WITH SATELLITE TV SYSTEMS. Does not include connection cables.
- Kit includes Amplifier, Power Supply, and Extreme Power Inserter.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00JCJAKVE |
| Antenna | Satellite, Television |
| AntennaDescription | Satellite, Television |
| Best Sellers Rank | #171,903 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #411 in Satellite TV Splitters |
| Color | Gray |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 72 Reviews |
| Impedance | 50 Ohms |
| Item Weight | 1.4 Pounds |
| Manufacturer | Extreme |
| Mfr Part Number | IPA1008D-RSVF |
| Model Number | IPA1008D-RSVF |
| Number of Channels | 8 |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty |
## Product Details
- **Color:** Gray
- **Number of Channels:** 8
- **Impedance:** 50 Ohms
- **Manufacturer:** Extreme
## Images
## Questions & Answers
**Q: Can someone please tell me what is included in the box?**
**Q: what is the differance between etreme model ipa1008d-rsvp and bds+108h big price differance**
**Q: Would this amplify an OTA signal or not?**
**Q: Would this work with tv antennas?**
A: Yes, this will work with TV antennas. Best, SatelliteSale.net Support Team
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Wtf cares about the sticker?
*by C***L on January 22, 2015*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Worked great !!
*by D***N on September 26, 2023*
### ⭐⭐⭐⭐ We get about 100 channels over the air!
*by J***G on January 26, 2025*
## Frequently Bought Together
- Extreme Broadband IPA1008D-RSVF - 8 Way Splitter
- RFAdapter Coax Cap Cover, 75 Ohm Terminator, 10 Pack, Coax Terminator Caps for Ports on Splitter, AMP, Coaxial Cable, TV Antenna, Wall Plates, Booster