Rustichella d'AbruzzoTomato & Basil Sauce | Authentic Italian Tomato Sauce with Fresh Basil & Olive Oil | Vegan | Perfect for Pasta, Pizza, Spaghetti & Marinara (9.53 oz / 270 g)
F**D
Broken jars
Jars were broken
J**E
Items were broken and not able to replaceš”
Items arrived broken
N**N
Most authentic jar of Sauce!!!
I have been using this sauce for many years. Although it is a bit pricey, I use it as a base and add cheaper sauces and ingredients to it. Whenever I find it in a local store I always buy it.........I am a cook and highly recommend it.
H**8
Jar Seals Fail in Shipping
Haven't even tasted the product yet, but of 6 jars ordered 1 was smashed to bits, one leaked at least a tablespoon of sauce, and one leaked a bit and the seal was broken. Jars don't seem to be able to survive shipping. Not pleased!
J**L
The Best Jar Sauce on Earth
I've tried many different sauces over the years and this is absolutely the best by far. The only bad news is it's expensive. For me, it's worth it. For you, I'd suggest trying one jar and decide for yourself.
G**.
Four Stars
Great sauce
C**N
Vey disappointing
I could not use this. The bottle was not sealed and the sauce leaked all over the packaging.
K**N
Best tomato sauce I've ever found in a jar
This sauce comes in a rather small jar. Compare the size to what is in your pantry before you buy! One jar is "5 servings"--more like 3-4 servings of pasta for our family. I'd guess the average oversized restaurant bowl of pasta uses almost as much as you find in one of these small jars.It is also quite expensive per jar. I buy this at my local Whole Foods for about 30% less than the current Amazon merchant price I see here, and it is still pricier than many "regular sized" (bigger) jars on the Whole Foods shelf.That being said, I buy this sauce and no other when I find it in stock at my grocery store. It really is tastier than any other jarred sauce I've ever tried. I think it captures that delicious taste difference between a fresh-picked tomato from one's own yard as opposed to a store-bought fruit. Yes, it is that much better, IMHO.I was browsing for this brand on Amazon hoping to find it cheaper by the case, but I do feel it is worth the price I pay for it. I put it in the context of taking my family out for a pasta dinner: even if I use two jars to make a huge pot of pasta, it costs less than it would to feed one of us at a restaurant.
Trustpilot
3 days ago
1 week ago